Current News:

Academic Calendar

Here is the Calendar of events for OLC.

  • October 2nd 2017
    • Chairs Meeting
  • October 9th 2017
    • Native American Day (Offices closed, No classes)
  • October 13th 2017
    • All Staff Meeting
  • October 20th 2017
    • Piya Wiconi Okolakiciye
  • November 3rd 2017
    • All Staff Meeeting
  • November 6th 2017
    • Chairs Meeting
  • November 10th 2017
    • Veteran's Day Holiday (Office closed, classes meet)
  • November 13th 2017
    • Registration Begins for Spring semester
  • November 17th 2017
    • Piya Wiconi Okolakiciye
  • November 23rd 2017
    • Thanksgiving Day Holiday

AIHEC 2017 Schedule

pdf version

aihec_conference

36th Annual (Draft)
American Indian Higher Education
Consortium Student Conference
March 18-21, 2017

Saturday, March 18, 2017

9:00 am – 10:00 pm AIHEC Nat'l Basketball Tournament Douglas High School
1:00 pm – 6:00 pm Registration Convention Center II Lobby
1:00 pm – 7:00 pm Exhibit Booth Setup Pactola/Hallways in CC I & II
6:00 pm Coaches Meeting Legion I & II
6:00 pm – 9:00 pm Student Gathering (T-shirt exchange) Sylvan I&II/Sheridan
8:00 pm – 11:00 pm Film Showing Washington Room

Sunday, March 19, 2017

9:00 am – 5:00 pm Registration Convention Center II Lobby
9:00 am – 4:00 pm AIHEC Nat'l Basketball Tournament Douglas High School
1:00 am – 4:00 pm CO-ED Volleyball Tournament Mother Butler Gym
9:00 am Film Festival Judging (closed) Jefferson Room
9:00 am Art Show Exhibit Setip HeSapa College Center
9:00 am Student Congress Open House Washington Room
9:00 am - Noon Science Bowl Competition Sheridan, Sylvan I&II
9:00 am – 3:00 pm Handgames Competition
(Wilmer Mesteth Memorial Social Dance)
Rushmore Room
9:00 am - 8:00 pm Knowledge Bowl Competition Needles/Harney Peak
9:00 am Web Competition HeSapa College Ctr.
10:30 am

Coffee Break Sponsored by:

Convention II Hall
11:00 am Business Bowl Competition HeSapa College Ctr.
1:00 pm– 5:00 pm Mr. & Ms. AIHEC Interviews Jefferson Room
1:00 pm – 5:00 pm Speech Competition(sign up) Badlands Room
1:00 pm – 5:00 pm Film Showing Washington Room
1:00 pm One Act Play Lincoln Room
3:00 pm

Coffee Break Sponsored by:

Convention II Hall
5:00 pm – 7:00 pm Student of Year-American Indian College Fund Coca Cola Banquet(invitation only) Legion I and II
5:00 pm Handgames Competition
Sylvan I&II/Sheridan
6:00 pm Welcome Reception Rushmore Room
6:30 pm AIHEC Nat’l Basketball Awards Rushmore Room
7:30 pm – 10:00 pm Entertainment Rushmore Room

Monday, March 20, 2017

9:00 am – 5:00 pm Registration Convention Center II Lobby
8:30 am

Coffee Break Sponsored by

Rushmore Room
8:00 am Forming Lines for Parade of Flags Rushmore Room
8:30 am – 10:30 am General Session/ Parade of Flags Spirtual Ceremony - Richard Moves Camp Rushmore Room
11:00 am - 4:00 pm Co-Ed Volleyball Tournament Mother Butler Gym
11:00 am - 8:00 pm Knowledge Bowl Competition Needles/Harney Peak
11:00 am - 4:00 pm STEM Poster Presentation HeSapa College Center.
11:00 am - 4:00 pm Art Exhibit Showing HeSapa College Center
11:00 am - 4:00 pm Archery Competition Central States Fairground 800 San Francisco Street, RC
11:00 am - 4:00 pm Critical Inquiry Competition Bear Butte Room
11:00 am - 4:00 pm Chess Tournament He Sapa College Center
10:30 am

Coffee Break Sponsored by: Evergreen Office Products, LaCreek Electric Corp., Rapid City Convention Center, Best Western Ramkota

Convention II
10:30 am - 4:15 pm Presentations/Workshops Sylvan I Room
10:30 am - 4:15 pm Presentations/Workshops Sylvan II Room
10:30 am - 4:15 pm Presentations/Workshops Sheridan Room
10:30 am - 4:15 pm Presentations/Workshops Badlands Room
11:00 am – 4:00 pm Business Bowl Competition He Sapa College Ctr.
11:00 am – 8:00 pm Speech Competition Legion I & II
12:00 pm – 2:00 pm South Dakota Indian Businesss Alliance Executive Lounge
1:00 pm – 4:00 pm Student Congress Elections Washington Room
1:00 pm – 3:00 pm College Assessment Directors Meeting Rushmore Room
1:00 pm – 5:00 pm Traditional Plants Competition HeSapa College Ctr.
2:00 pm

Coffee Break Sponsored by: William White, Rosebud Economic Development Corporation, Thunder Valley CDC

Convention II Hall
4:00 pm – 5:00 pm Q&A Session with Filmmakers   Washington Room
4:00 pm – 6:00 pm Mr. & Ms. AIHEC Interviews Jefferson Room
5:00 pm – 8:00 pm Film Showing & Audience Choice Voting Washington Room
6:00 pm – 8:00 pm Speech Competition Badlands Room
5:00 pm

Pow-wow Traditional Feed
Sponsored by: Inter-Tribal Buffalo Council

Mother Butler Center
7:00 pm

Pow-wow
Eyapha - Robert Two Crow
Arena Director - Charlie White Buffalo

Rushmore Room
8:00 pm – 12:00 am Handgames Competition

Coffee Break Sponsored by

Sylvan I&II/Sheridan

Tuesday, March 21, 2017

9:00 am – 12:00 pm Registration Convention Center II Lobby
9:00 am - 3:00 pm Handgames Competition Rushmore Room
9:00 am - 3:00 pm Knowledge Bowl Competition Needles/Harney Peak
9:00 am – 2:00 pm Speech Competition Legion I & II
9:00 am – 3:00 pm Co Ed Volleyball Competition Mother Butler Center
9:00 am – 3:00 pm Archery Competition Central States Fairgrounds
9:00 am - 3:00 pm Business Bowl Competition He Sapa College Ctr.
9:00 am - 3:00 pm STEM Oral Presentations He Sapa College Ctr.
9:00 am – 3:00 pm Critical Inquiry Competition Bear Butte Room
9:00 am - 3:00 pm Chess Tournament He Sapa College Center
9:00 am – 3:00 pm Presentations/Workshops Sylvan I
9:00 am – 3:00 pm Presentations/Workshops Sylvan II
9:00 am – 3:00 pm Presentations/Workshops Sheridan Room
9:00 am - 3:00 pm Technology Meeting Lincoln Room
10:00 am

Coffee Break Sponsored by:

Convention II Hall
1:30 pm – 2:30 pm Exhibit Booth Take Down   Pactola/Hallways
2:00 pm – 3:00 pm Art Show Pick up HeSapa College Ctr.
6:00 pm Student Awards Banquet Convention Center II
9:00 pm Dance Rushmore Room